Digitální zobrazovací systémy pro intraorální snímkování

RVG Planmeca ProSensorPlanmeca ProSensor

Čtvrtá generace digitálních intraorálních senzorů Planmeca představená na IDS 2009. Čistý obraz při nízké dávce záření a vysoká mechanická odolnost, to jsou hlavní přednosti systému postaveného na technologii CMOS. Ideální doplněk k intraorálnímu rentgenu Planmeca Intra. Dodává se s novým softwarem Romexis, je však kompatibilní i se starším programem Dimaxis.

Planmeca Dixi 3

CCD senzory, rozlišení až 26 lp/mm, 16 384 stupňů šedi (14-bit), připojení k počítači přes PCI/USB/Ethernet, kabel až 25 m, software Dimaxis.

Owandy Krystal-X

Nový typ senzoru se zvýšenou citlivostí a zvětšenou aktivní plochou. Rozlišení až 26 lp/mm, 4 096 stupňů šedi (12-bit), USB připojení, kabel 3 m, software QuickVision. Bezdrátová WiFi technologie přenosu dat ze senzoru.

 

Zaslat poptávku

 

Stručný průřez technologií digitálního zobrazování - čemu je dobré věnovat pozornost

Senzory a radiační zátěž

Snímání obrazu je u digitálních senzorů založeno na technologii CCD nebo CMOS doplněných scintilační vrstvou. Při dopadu rtg záření na senzor dojde k aktivaci scintilační vrstvy, která vyzáří světlo, jehož množství je úměrné intenzitě dopadajícího záření. Světlo je poté zachyceno CCD/CMOS čipy, které ho převedou na elektrický signál, jenž je sběrnicí odveden do počítače k dalšímu zpracování. CCD/CMOS senzory svou citlivostí mnohonásobně převyšují klasický filmový materiál, což umožňuje výrazně snížit radiační zátěž pacientů i personálu, v určitých případech až o 95 %.

Některé levnější systémy používají méně citlivé technologie a radiační zátěž nijak zásadně nesnižují. Úspora několika tisíc korun na pořizovací ceně tak může znamenat zbytečný hazard se zdravím pacientů i personálu. Kvalitní RVG systém by měl poskytovat čistý obraz bez viditelného šumu už pod hranicí 1 µGy kermy na konci tubusu, což je hodnota doporučená SÚJB. Systémy Planmeca ProSensor a Planmeca Dixi3 tento požadavek samozřejmě splňují. Součástí instalace zobrazovacího systému je u nás i přenastavení expozičních parametrů Vašeho rentgenu na úroveň odpovídající citlivosti senzorů Planmeca.

Počítačové vybavení

Nezbytným doplňkem všech digitálních zobrazovacích systémů je kvalitní monitor, schopný skutečně zobrazit získaný snímek ve všech jeho detailech a vytěžit tak maximum z potenciálních možností špičkové zobrazovací technologie. Používání monitorů s vysokým, dlouhodobě neměnným jasem a kontrastem rovněž eliminuje únavu očí a tak vytváří podmínky pro kvalitní práci bez ohledu na denní dobu. Zásadně nedoporučujeme používat k diagnostice levné notebooky, jejichž LCD monitory nejsou vůbec vhodné k prohlížení obrazů v šedé škále, protože nezobrazí více než 256 odstínů. Dobře exponovaný snímek ze systému Planmeca ProSensor nebo Dixi3 přitom obsahuje více než 16 tisíc odstínů!

Pro plynulou práci se zobrazovacími systémy je rovněž nezbytný dostatečně výkonný počítač. Každý výrobce sice deklaruje minimální požadavky, nicméně ze zkušenosti víme, že v některých parametrech je lépe přidat. Našim zákazníkům proto nabízíme buď poradenství při nákupu výpočetní techniky nebo přímo dodávku značkového PC spolu s RVG.

Bezpečnost dat

Digitální zobrazování přináší požadavek na bezpečnou archivaci dat. Snímky v digitální podobě jsou podkladem pro léčbu pacientů, záznamem jejího průběhu a samozřejmě dokladem o provedení výkonu účtovaného pacientovi nebo zdravotní pojišťovně. Jejich případná ztráta může být zdrojem dlouhodobých nepříjemností. PC postavená podle požadavků Planmeca jsou proto vybavena automatickým zálohováním dat, navíc doporučujeme provádět pravidelné zálohování na externí disky uložené na bezpečném místě, mimo ordinaci. Vloupání do ordinací jsou bohužel smutnou realitou a počítač bývá tím prvním, co nenechavci odnesou, proto je vždy dobré mít důležitá data uložená i jinde.
 


(C) VMK-RTG 2014. Tuto webovou stránku pro Vás připravil a udržuje sbor firemních webmistrů.

Úvodní stránka

NAVRCHOLU.cz