Planmeca 3D logoJsme autorizovaným zástupcem firmy Planmeca v ČR.
Dovoz, instalace, servis, měření. V.M.K. spol. s r.o.
Již od roku 1994.

Panoramatický rentgen Planmeca ProMax 3D

Planmeca ProMax 3DPanoramatický rentgen Planmeca ProMax 3D představuje novou generaci dentálních digitálních zobrazovacích zařízení a s ní nové možnosti pro implantologii, čelistní chirurgii, ortodoncii, studie dýchacích cest a další oblasti medicíny.

Digitální trojrozměrné zobrazování bylo ještě před několika lety výsadou výpočetní tomografie (CT). Jeho výhoda spočívá proti dvourozměrnému zobrazování v tom, že zobrazí anatomii pacienta velmi přesně a nezkresleně, přičemž výběr oblasti zájmu není třeba volit před expozicí jako u standardního zobrazování, ale zcela libovolně až po expozici, během stanovení diagnózy.

V poslední době se i ve stomatologii začíná uplatňovat výpočetní tomografie kuželovitým svazkem, která má v porovnání s tradiční výpočetní tomografií mnohem lepší rozlišení a rovněž mnohem nižší radiační zátěž pacienta. Planmeca ProMax 3D je prvním přístrojem, na kterém lze provádět jak trojrozměrné snímky maxilofaciální oblasti, tak i digitální panoramatické snímky, digitální tomografii, panoramatický bitewing, digitální cefalometrické snímky. Navíc díky originálnímu, technologicky vyspělému designu může být každý stávající přístroj Planmeca ProMax vybaven dodatečně 3D technologií.

 

Princip volumetrické tomografie kuželovitým svazkem (CBVT, Cone Beam Volumetric Tomography),

na kterém je přístroj Planmeca ProMax 3D založen, spočívá v tom, že se během expozice pacienta rentgenka a detektor signálu otáčejí okolo hlavy pacienta, přičemž rentgen provede v krátkém sledu velké množství skenů hlavy pod různými úhly. Počítač pomocí vhodného algoritmu ukládá získané údaje do objemových pixelů (voxelů) a vytváří 3D model objektu, který lze potom prohlížet na monitoru jako trojrozměrný z libovolného úhlu, nebo lze zvolit libovolný počet dvourozměrných řezů ve všech třech rovinách pod libovolnými úhly, abychom získali potřebné diagnostické informace.

CBVT - oblast zájmu CBVT - 3D rekonstrukce CBVT - zobrazení řezů

Přístroj Planmeca ProMax 3D, využívající technologie SCARA, má pohyb synchronizovaný se záznamem skenů. Senzor (flat panel) s nízkým šumem a vysokým rozlišením snímá 30 skenů za sekundu. Rentgenka nevysílá záření spojitě, ale v pulzech. Skenovací čas je 18 sekund, expoziční pouze 7 sekund. Přístroj za tu dobu zhotoví přes 200 skenů. Pacient je snímkován vsedě. Radiační zátěž pacienta je přibližně pětinásobná proti dávce při digitálním panoramatickém snímku, ale již třetinová proti dávce při intraorálním statusu a přibližně padesátkrát nižší než při 3D zobrazení na CT.

Planmeca ProMax 3D s cefalostatemVelikost skenovaného objemu lze volit podle diagnostických požadavků. Pro většinu aplikací vyžadujících zobrazení horní i dolní čelisti je optimální velikost 80 × 80 mm (výška × průměr). Pro zobrazení čelistních kloubů lze zvolit objem 80 × 50 mm, čímž se sníží radiační zátěž o téměř 40 %. Pro zobrazení oblasti molárů nebo pro plánování extrakce třetího moláru lze zvolit objem 40 × 50 mm.

Součástí dodávky rentgenového přístroje je i velmi výkonný počítač, sloužící pouze k rekonstrukci 3D obrazu. Ten musí vyhodnotit signál z více než 120 milionů objemových pixelů (voxelů). Rekonstrukce obrazu netrvá déle než 3 minuty. Výsledný obraz nevyžaduje žádnou korekci na zvětšení, jako je tomu u panoramatických snímků. Vzhledem k velmi malému objemů voxelů (0,16 × 0,16 × 0,16 mm) mají snímky vysoké rozlišení (3 lp/mm) a jsou zcela bez artefaktů.

 

Obrazovka programu Romexis 3D ExplorerPlanmeca Romexis 3D Explorer

je software umožňující prohlížet snímky ve třech na sebe kolmých projekcích nebo jako trojrozměrný pohled pod různým úhlem. Rovněž umožňuje přesné měření vzdáleností a úhlů. Studie každého pacienta může být zaznamenána na CD spolu s prohlížecím softwarem Planmeca Romexis 3D Viewer pro další lékaře. Software je DICOM kompatibilní.

Volitelné programy jsou Planmeca Romexis 3D Panoramic Reconstruction Module, který vytváří ze získaných objemových dat panoramatický snímek bez obvyklých artefaktů, a Planmeca Romexis 3D Implant Planning Module pro implantologii včetně panoramatických a tomografických pohledů.

 

 
  INF 11323 informační list - Planmeca ProMax - rozměry a prostorové požadavky
  INF 11341 informační list - Planmeca ProMax 3D
  INF 11391 informační list - Planmeca ProMax - přehled instalací v ČR realizovaných VMK-RTG s.r.o.

 

Zaslat poptávku

 


(C) VMK-RTG 2014. Tuto webovou stránku pro Vás připravil a udržuje sbor firemních webmistrů.

Úvodní stránka

NAVRCHOLU.cz