CBCT – Cone Beam Computed Tomography
neboli
výpočetní tomografie kuželovým svazkem

Technologie CBCT pro pořizování 3D rentgenových snímků byla poprvé využita ve stomatologii, kde našla široké uplatnění od implantologie přes ortodoncii až po čelistní a obličejovou chirurgii. Nová generace CBCT přístrojů přináší nové možnosti – snímkování hlavy, krční páteře, končetin, kloubů – a uplatnění na poli ortopedie, úrazové a sportovní medicíny a ve veterinárním lékařství malých zvířat.

Přednosti CBCT oproti klasickému spirálnímu CT

Klasické spirální CT využívá vějířovitý svazek rtg záření a lineární detektor, který snímá vyšetřovanou oblast vrstvu za vrstvou. Tato technologie má svá omezení – poměrně vysokou radiační zátěž pacientů, nízké rozlišení dané tloušťkou snímaných vrstev a vysokou spotřebu energie, protože z rtg záření emitovaného rentgenkou je efektivně využit pouze úzký svazek.

CBCT oproti tomu využívá plošný digitální detektor obrazu (flat panel), na nějž promítá sérii desítek až stovek snímků vyšetřované oblasti pod různými úhly. Vysoce sofistikované algoritmy potom z těchto snímků v počítači složí trojrozměrný obraz, který je možno prohlížet v řezech různých tlouštěk pod prakticky libovolnými úhly, nebo v podobě poloprůhledných 3D vizualizací, které oddělí kosti, měkké tkáně a tělní dutiny.

Jediným omezením CBCT technologie je velikost vyšetřovaného objemu, daná velikostí digitálního obrazového senzoru. Zde platí, že čím větší flat panel, tím vyšší cena přístroje, ale zároveň širší možnosti jeho využití díky většímu zobrazenému objemu. Toto omezení lze částečně obejít tzv. stitchingem, tedy „sešíváním“ několika menších objemů do jedné studie, ovšem za cenu určitých nepřesností daných vysokou pravděpodobností pohybu pacienta mezi nasnímáním jednotlivých objemů.

Čemu věnovat pozornost při koupi CBCT přístroje

Velikost zobrazovaného objemu
CBCT zobrazuje objem tvaru válce, uvádí se průměr × výška. Maximální velikost musí odpovídat předpokládanému využití zařízení, možnost volby menších objemů potom šetří dávku záření a zkracuje čas vyšetření.

Rozlišení
Velikost obrazového bodu, tzv. voxelu, je určující pro kvalitu výsledného 3D modelu a všech odvozených výstupů (2D řezy atd.). Pozor na vtah mezi velikostí zobrazeného objemu a rozlišením, maximální rozlišení (nejmenší voxel) je často dostupné pouze pro omezený objem.

Čas vyšetření
Čím kratší celkový čas vyšetření, tím menší pravděpodobnost rozostření v důsledku pohybu pacienta.

Geometrie vyšetření a počet 2D snímků
Obecně platí, že pro nejlepší kvalitu 3D rekonstrukce je žádoucí, aby bylo pořízeno dostatečné množství 2D snímků (100 a více) ze všech úhlů, tj. aby rentgenka s detektorem prošla úplnou 360° rotací.

Ovládací software
Přehlednost uživatelského rozhraní, kvalita 3D rekonstrukce různých anatomických struktur, možnosti zobrazení řezů a nelineárních průřezů, kvalita rozlišení kosti v poloprůhledných modelech, spektrum a dostupnost specializovaných softwarových modulů (modelování implantátů atd.), další služby dodavatele, např. možnost nechat si zhotovit fyzický model kosti podle studie.

 

Související produkty:
ProMax 3D
NewTom 5G


(C) VMK-RTG 2014. Tuto webovou stránku pro Vás připravil a udržuje sbor firemních webmistrů.

Úvodní stránka

NAVRCHOLU.cz